Zamane Gençliği Feryadı

Dünya milattan sonra 2020’leri yaşıyor. Teknolojinin geldiği noktayı takip etmeyi çoktan bıraktık. Bir ay önce basılan bilim dergisi, bu ay eskimiş bilgiler içeren bir çöp haline geliyor. Eğitim sistemleri sürekli değişiyor; kanunlar, yönetmelikler her gün yeni düzenlemeler ile karşımızda. Mekatronikte neredeyse insanı saf dışı bırakacak yeni robot-insanlar üretilir hale geldi, sağlık sektöründe yapay insan yapılmak üzere (ki bu yazı yayınlanana kadar yapılmayacağını kimse iddia edemez). Kişisel teknolojik ürünler diye bir kavram çıktı. Herkes asgari hayatını sürdürebilmek için prizlere yakın olma gereksinimi duyuyor. Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ayakta kalma süresini minimuma indirmiş durumda. Her geçen gün yeni birçok bilgi çıkıyor ve eskiden bildiğimiz yanlış bilgiler güncelleniyor. Bu liste bu şekilde uzayıp gidiyor.

Tomarla sorunla başladık dünyaya, merhaba! Buhranlarımız, yalnızlığımız, küresel dertlerimiz merhaba!

Tüm bunların yanında iç buhranları, sakin melankolileri, yakıcı endişeleri, sade sevinçleri, koşulsuz sevgileri, sorgusuz güvenleri olan adem, hızla makineleşmeye başlıyor. Yerimizi alan canlı sürekli miş gibi yapan, reklam peşinde, samimiyetsiz, riyakar, ahlaksız küresel bir varlık. Asla kendi kendine kalmıyor ama ölesiye yalnız. Her gün sosyal medyada ne paylaşsam diye düşünüyor. Yiyeceği yemeği, giyeceği giysiyi, gideceği mekanları hep fotoğraflarda güzel çıkacak olma ölçeğinde tartıyor. Instagram güzeli diye bir kavram çıkmış ki Mecnun’un Leyla’sında bulduğu güzelliği efektler ardına saklamış. Ortalık metalaşan meşhurlar, onlara benzeyince önemli olacağını sanan zavallılarla dolup taşıyor.

Eskisi gibi güzel gelmiyor mu sanat, edebiyat? Eskisi gibi anlamlı gelmiyor mu gökyüzünün hızla değişen rengi, ansızın başlayan yağmurlar? Hiç anlamlı gelmiyor mu bu evrende bir toz zerresi olmak?

Sanki insanlık amansız bir hastalığa yakalanmış da adına küreselleşme denmiş. Bunca hınç, hırs, öfke… Kılıçlar kınında yapılıyor artık savaşlar. Kalemlerin mürekkebi kullanılmaya kullanılmaya kuruyor. İnsanlık ser sefil ama görseniz hepsi kral tacı takıyor. Gerçek hayatlarını dublörlük yaparak yaşıyorlar. Başkalarının giysilerini giyip başkaları gibi davranıyorlar. Ufak bir nüansla yaptıkları boy göstermek podyumda.

Işıklar çok parlak, aman dikkat, kamaşmasın gözleriniz!

Para hırsı sarmış tüm insanlığı. Gündüzler geceler, hep bu uğraş peşinde ziyan olmuş. Geriye kalan zamanlarda ise bedenlerine ihtiyaç duyduğu sağlığı geri kazandırmaya çalışıyorlar. Bir bakmışlar ki zamanın büyük çoğunluğu geçip gitmiş. Ellerinde kalanları hesaplamaya korkar duruma gelmişler. İçlerine sığanlar yetmemiş. Dışlarından görünenler de bir anlam ifade etmez hale gelmiş.

Edebiyat bayağı, yazılanlar öylesine yazılıp geçilmiş. Popüler kültür diye bir şey ortaya çıktı. Bloggerlar, vloggerlar, sosyal medya yazarları sonra. Tabii şarkıcıların, oyuncuların, meşhurların edebiyatın kıyısından geçemeyecek kadar sığ kitapları. Hiçbir şey ifade etmeyen kelimeler yığını. Renkli ve kokulu sayfalara basıyorlar. Fotoğrafını çekip paylaşmak için alıyor adem edebiyat müsveddelerini.

Boşa yazılan satırların hesabını kim verecek?

Dünya garip bir buhranda. Lale devri bitti de savaş döneminin kısır hayatı yaşanıyor sanki. Sosyal medya dönemi bereketsizliği… Her şey ulaşılabilir yine de hiçbir gerçek şeye ulaşamıyor. Erişilen her şeyin samimiyetini sorgulamak gerekiyor. Yalan yanlış bilgilere kaynak arıyorlar. Beyhude çaba!

Zamanı geçirmek için mesai bitişine kalan süreyi hesaplıyor ve saati gelince paydos veriyorlar. Tüm günün en bereketli saatlerini harcadıkları enerji, motivasyonla geride bırakıyorlar kaybolmuş zamanı.  Yorgun ve bitkin, yılgın ve güçsüz.

Biz kalıyoruz. Neye yetecek bilemiyoruz. Neye inat soramıyoruz. Bir ve dik. Öfkeli, umutsuz, biçare. Adem!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s