3 Kitap

“…normal şartlar altında anlarsınız, kaşa göze gerek kalmaz, tanır, kim ne ister bilirsiniz, sağa mı, sola mı, Buridan’ın eşeği gibi kararsızlıktan ölmezsiniz, sağ ya da sol, net, kim susadı, sağ, sağ bardağa uzanır, kim kanadı, sol, dudak solu emer, yüzüğü kim takacak, yine sol, sol sola yüzüğü takar, net, hep net, şimdi bakın, bir el kaş göz yapıyor, iki el çok gürültücü…”

cemk3Cem Kızıltuğ’un ilk deneme kitabı ‘Doku’ 2014 doğumlu. Çizimleriyle bildiğimiz Kızıltuğ’un yazdığını duyduğumda şaşırmadım değil ama okuduğunuzda siz de göreceksiniz, aslında yazsa da çizmiş o. Çizerken nasıl özgürse, yazarken de öyle. Geldiği gibi. Hiç yabancılık çekmiyor insan.

Çizimlerine çocukluğumdan aşinayım, yeteneğine hayranım, kitap fuarından aldığım ve imzalattığım büyük boy Mevlana çizimini hala saklarım ve bir çizimini gördüğümde onun elinden çıktığını rahatlıkla anlarım. Bu sebeplerden, kitabı çıkar çıkmaz satın aldım. Zaten gelişmeleri adım adım Instagram hesaplarından takip etmiştim zira yazı ve çizimler Cem Kızıltuğ’a, o harika, özgün kapak tasarımıysa Ravza Kızıltuğ’a ait. Satın alacak olursanız, ambalajlanmış olduğunu göreceksiniz çünkü deforme olması muhtemel bir kapağı var. Ben hala o ambalajda tutuyorum korumak için.

Farklı bir tadı var bu kitabın. Denemeden geçmeyin.

*

Neden Canımız Yanar?

Tübitak Yayınları’ndan çıkan bu kitap yeni değil ama benim güncel kitaplar rafımda tuttuğum bir eser çünkü kendisini müstakbel mesleğim gereği bir kaynak olarak kullanmayı sevdiğim gibi, Tübitak kitapları her zaman güzel, her zaman sevilesi olmuştur. Okunup karanlık raflara atılmaz. Mümkünse göz mesafesinde tutulur.

Kitapta her bölümde ağrının farklı bir sebebi ele alınıyor. Örnekler üzerinden gidiliyor ve yazarın yer yer eğlenceli olabilen üslubu ve bilgisinin derinliği etkileyici. Okuyana yeni bakış açıları kazandıran o enfes kitaplardan. Teşekkürler Dr. Vertosick, Jr. !

*

14 Tarifle Dünya Edebiyatı Tarihi!

Kafka’nın Çorbası da çıktığı aydan (Ağustos 2010) itibaren radarımda olan fakat o kadar hızlı edinemediğim bir kitap. Yine de tanıtımını okuduğum anda almayı kafaya koymuştum ki bırak kitabı, o tanıtım yazısını bile saklıyorum.

14 ayrı bölümün her biri bir yemek tarifi. Lezzet katansa, her tarifi farklı bir edebiyatçının üslubuyla okuyor olmamız: Jane Austen usulü Tarhunlu Yumurta, Borges usulü Dieppe Dilbalığı, Kafka usulü Çabuk Miso Çorbası…

Kitap Can Yayınları’nın Kırkmerak serisinden. Neden şaşırmıyorum?!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s