Resim Yapma İsteği

İnsan mutsuzdur belki de, ama istekle kıvranan sanatçı mutludur!

Gözlerime pek ender görünmüş, gecede giden bir yolcunun ardından güzel bir şey gibi öylesine çabuk kaçmış olanın resmini yapmak isteğiyle tutuşuyorum. Kaybolalı ne kadar çok zaman geçti şimdiden!

Güzel, güzelden de fazla, şaşırtıcı. Karayla dolup taşıyor; esinlediği her şey de gececil, derin. gözleri, içlerinde belirsiz muamma ışıldayan iki mağara, bakışı da şimşek gibi aydınlatıyor: karanlıklarda bir patlayış bu.

Işık ve mutluluk saçan kara bir yıldız düşünülebilseydi, kara bir güneşe benzetirdim onu. Ama ayı düşündürtüyor kolayca, ay korkunç etkisiyle damgalamış onu şüphesiz; aşkları ak ayı, o soğuk bir geline benzeyen ay değil, fırtınalı bir gecenin dibinde, koşan bulutların ittikleri, uğursuz, sarhoş edici ay; saf insanların uykusuna giren, sıkı ağızlı, sakin ay değil, gökten koparılmış, yenilmiş, ayaklanmış ay, Teselya Büyücülerinin yılgın otlar üstünde dansetmeye zorladıkları ay!

Ufak alnında yılmaz buyrultu, av aşkı barınır. Gene de, bu kaygı verici yüzün aşağısında, oynak burun deliklerinin bilinmediği ve imkansız içlerine çektikleri yerde, büyük bir ağız volkanlı bir alanda açılmış görkemli bir çiçeğin mucizesini düşündürten, kırmızı, ak ve pek hoş gülüşü anlaşılmaz bir güzellikle parlar.

Kimi kadınlar vardır, kendilerini yenip tadlarını çıkarmak isteği verirler; ama bu, bakışlarının altında ağır ağır ölme isteği veriyor.

ch.b.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s