Boyutsuz

3 boyutta yazılan, 2 boyutta okuduğunuz ama esasında boyutlara sığdıramadığım yazım… X ve Y eksenlerinde koyduğum noktaları kesiştiremiyorum koordinat sisteminde.Tek bir düzlem yok çünkü ve bir noktadan çıkan her doğru milyonlarca faklı düzlemde yol buluyor kendine. Hani şu birbirine paralel olmayan iki doğru mutlaka bir noktada kesişir, kuralı da yalnız matematik defterimin sayfalarında kaldı. Gerçek dünya çok boyutlu, bırakın iki noktanın, doğrunun birleşmesini; insan kendini bile kaybediyor zamansız, mekansız boşluklarda…

Aklımın almadığı boyutlar, düzlemler, noktalar, doğrular… Doğrular ve yanlışlar… Karmaşık, karmakarışık onlarcası… Neredesiniz o satırlara sığmayan formüller, hesaplar? Hadi bulun, bir ölçüye koyun bakalım şu sahipsiz şekillerimi, şekilsiz çizimlerimi. Toplayın, çarpın, bölün çözebilecek misiniz denklemi?

Zor soruymuş… Zaten hep zor olmadı mı şu matematik? Neyse ki sonucu altta yazmışlar parantez içinde. Ama öyle kolay çıkacak gibi görünmüyor, hem zaten hoca da gidiş yolundan puan veriyor. Ne kadar yaklaşırsak artık sonuca ve en makul yolla.

Yalnız, boyutlarını algılamakta ve bildiğim formülleri uygulamakta zorlanıyorum. Daha önceki soru kalıplarına hiç benzemiyor. Ne iki boyutlu üçgen, kare gibi; ne de üç boyutlu küp, prizma gibi. Daha ilerisini de aklım almıyor, kitaplar bilmiyor. Muhakkak soruyu hazırlayanın vardır bir bildiği, hem sonucu da yazdığına göre bir gidiş yolu olmalı.

Boyutsuz yazımın, kuralsız satırlarında bir düzene tabiyim. Belki de gidiş yolu bu boşlukta ufku gören çizgi. Ve ufuk çizgisi üzerinde şimdi tüm bildiklerim. Ufuk dediğim yerde de parantez içindeki sonuç, yazılmış küçük harflerle. Uzun, çok uzun bir doğru parçası. Az bildiklerim, çok inandıklarımla çaba sarfediyorum çözüm yolunda ve her boyutta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s