Boşluk

Boşluk, paragraf başında, sonunda ya da iki cümle arasında. Tamamlanmamış cümleler ve üç noktayla dolu yazım…

Öyle doldursunlar diye değil ya da oturup düşünsünler diye. Sadece boş satırlar, içimden geldiği gibi ya da içimden gelmediğinden mi demeliyim?

Bazen boş kalmalı akıp giderken kompozisyonun bilmem kaçıncı paragrafı. Nefes alsın kağıt, kalem. Yazar çayını yudumlarken zihninde yazıladursun devamı ve beklesin diğerleri. Onlar sansın ki; devam ettiğinde her şey kaldığı yerden gidiyor. Bıraktığı boşlukları bir yazan anlasın, okuyanlara da noktadan sonraki cümleyle ilgilenmek kalsın.Ve devam etsin kalem-kağıt herkesin göreceğini yazmaya.

Kalem demişken; kibrinden varılmaz yanına fikrinin elçisiyim diye. Bilmez neleri yazmaya kudretinin yetemeyeceğini. Olsun, o böbürlenedursun  satırlara düşenlerle, boşluklarım bana kalsın zihnimden geriye.

Bazen boşluklar çokça yer kaplar. Tutunmak imkansız, düşmek kaçınılmazdır. Hani şu harflerden biri olsa ya da birkaçı satırlarda, tutunurdum bir ucuna. Ama yoklar, zihnimin açtığı kara delik derin mi derin. Sonu görünmüyor, başı desen ehemmiyeti yok içine düşünce. İşte öyle kör bir kuyu boşluklar.

O yüzden yazamazsın ey kalem. Yazacak el, söyleyecek dil bulamazsın. Şimdi kibir sende mi bende mi? Kör kuyuların dibine ulaşamıyorsun diye, yüceleştirip boşluklarımı, kudretin yetmez diyorum. Hem niye gidesin ki kovanı suyla dolduramayacağın kuyunun başına. Ama ben orayı pınarlar derecesine yükseltiyorum ki sen gelememiş olasın. Elindeki bir avuç suyla, yazdım dediğin birkaç satırla büyüklük tasla da etrafına; sen gururlu, kibirli, kötü karakter ol; ben ise mütevazi, iyi ve değer bilen olayım güya sahip olduğum su damlaları miktarınca…

Ey Kalem, Ey Yazan devam edelim bu oyuna. Sen kibrinden ödün verme ve kendinden bil koyduğun zerre derecesinde noktayı bile. Ben de kendimce tevazu göstereyim daha nelerim var da bu kadarını koyuyorum ortaya diye. Esasında hazinem pek çok gizli saklı boşluklarda ama övünmek gibi olmasın diye çıkarır mıyım hiç! O kadar çoklar ki 3 metre yer kazsam 5, 10, 20 ya da 100 metre sığmaz hiçbir yere. O yüzden derin boşluklarda saklıyorum. Yanlış anlamayın yokluğundan değil çokluğundan…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s