Şehrin Elleri Titriyor

565877_10200217212701793_1337045697_nŞehrin elleri titriyor. “Allah’ın eli toplulukların üzerindedir.” diyordu ayet ve fakat kelâm unutulunca, güç ve kuvvet çekince elini şehirden, şehrin elleri titriyor.

Attığım her adımda hissediyorum toprağın titrediğini. Biraz sonra dayanamayıp da yıkılacakmış gibi, çekemeyecek gibi bu denli derdi. Öyle bir an gelirmiş ki dervişlerin çilelerinde, bir kıla asarlarmış değirmen taşını. İnancını bozmayan derviş kazanırmış, taş düşmezmiş, çile bitermiş. Şimdi sen ey yeryüzü, düşürecek misin bu taşı, taşıyamayacak mısın bu çileyi? Ört o zaman ağaçların üzerini, açmasın baharda çiçeklerin, umutlandırma bir daha böyle beni.

Bügücük kuşu derler bilir misin? Ayakları yukarıya, başı aşağıya gelecek şekilde kavrar dalları. Semânın üzerimize çökmesini önlediğini düşünür de ayaklarını çekerse semâ başımıza yıkılacak sanır. Küçük bir kuş semâyı tuttuğuna inanır da, sen inanmaz mısın bügücüğü tuttuğuna? Unut o zaman bütün geçmişini. O örümcek ki ağıyla korudu kutlu Nebî’yi.

Firavun’un sarayından Hz. Musa çıkmaz mı sandın da titredi ellerin? Tûr Dağı yıkılırken sen şahit değil miydin? Kızıldeniz’in yarıldığını hiç mi işitmedin? Kuşluk vakti sihirbazlar secdeye kapandığında titremeyen ellerin, cesur cahillerden mi korktu? Sihir karşısında “Musa içinde bir korku hissetti.”¹ Ama korkma! “Biz dedik ki:Korkma çünkü sen muhakkak üstünsün.”² Sâmirî’nin büyüsü asırlarca sürecek sandın da, kül olanı denizde görmedin mi?

Azer’in evinden Hz. İbrahim çıkmaz mı sandın da titredi ellerin? Arza ve arşa bakan insan hakikati görmez mi sandın? Hz. İbrahim’in balta tutan elleri kadar güçlü olsun senin de ellerin bir kere daha. Ateş, gül bahçesine dönecektir elbet. Bir kere daha sıkı sıkı tut bizi. Acemiyiz. Ama sabret! Son bir koşumuz kaldı Safa ile Merve arasında, içeceğiz mübarek sudan kana kana.

Ashab-ı Kehf uykusundan hiç uyanmaz mı sandın da titredi ellerin? Diriliş haktır, sen daha iyi bilirsin.

Ümmetini Kevser Havuzu’nun başında bekleyen kutlu Nebî’yi unuttun da o yüzden mi titredi ellerin?

Titremesin ellerin.

¹Tâhâ Sûresi/67
²Tâhâ Sûresi/68

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s