Ordanburdan-Sendenbenden

Bugünkü yazım bazı teknik aksaklıklardan dolayı biraz rahatsızlık verebilir, bu inkar edilemez bir gerçek. Fakat hataların hoş görülmesi de bir erdem değil mi bir yerde?

Tamam, hiçbirimiz mükemmel değiliz özümüzde ama insanı mükemmel kılan hatalarını kimin yaptığı veya doğru zamanda doğru hatalar yapması değil midir bir yerde? Doğru hata diye bir şey var, evet. Komponentleri de doğru kişi ve hata yapan başka bir kişi. Hatalar da aynı kişiler gibi eşsiz, aynı onlar gibi bi’ tane ve kendi renklerinde değil mi?
Hatalar bulutlara benzer. Bazıları önceden habercisidir gelen yağmurun, bellidir amacı da, durumu da. Bazılarıysa ne olduğunu yağmur yağana kadar anlatmayan, ketum bulutlardır. Koyu renk olup ardında kocaman bir güneş saklar bazısı. En iyisiyse pamuk gibi olan, güneşle kucak kucağa olup onu saklamayan, paylaşan mütevazı bulutlardır. Gözünde gördüğün yaş kadar temiz, o kadar saf ve ilktir o bulut. Kar kristalleri gibidir göz yaşları da. Aynada akşam makyajını silmiş yüz kadar çıplaktır karşında. Ve her yüz gibi yepyenidir. Her yüz gibi özeldir, her yüz gibi bir hikaye anlatır çizgileri, yaraları, kırışıklıkları ve ortasında dipsiz kuyu gibi derinden bakan gözleriyle…
Gri bulutlar, yani büyük hatalar; çoğu zaman bağıra çağıra gelirler ve gök gürlemeden, şimşek çakmadan nasıl yağmur yağmazsa, büyük hatalar da sinyal vermeden patlamazlar insanın yüzüne… Ama patladıkları zaman da tufan gibi her şeyi önlerine alıp, yıkıp geçirirler. Evet, arkasında hiçbir şey bırakmayan bir tufan aslında her yerin temizlenmesi manasına da gelir. Yani patlayan büyük hatalar arkalarında beyaz bir sayfadan başka hiçbir şey ve -iyi de olsa kötü de olsa hiç kimse- bırakmazlar. (Herşeydebirhayırvarmodeon) Onlar gittikten sonra neler olacağına, bu sayfanın nasıl dolacağına karar veren kişidir. Hataları, bulutları, yağmur, tufan, gök gürültüsü değil.
Sakin bulutlar da başka bir günün konusu:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s