Bir Sanattır Yaşamak

05_paletİnsan dedikleri…

Şu bir türlü anlayamadığım, düşünüp de çözemediğim mahluk. Zaman olur, mekan, ortam falan insanı da koyarız içine ve bir resim çıkar karşımıza. Sonra her şey aynı kalır, yalnız zaman biraz ileri gitmiş ama tüm renkler değişmiş tablodaki. Kim oynadı, diye düşünürüm resmin üstünde, zaman bu kadar yaratıcı olamaz, o ancak mevsimleri değiştirir arka plandaki, mekan ve çevre de aynı, o halde şu insan dedikleri yapmış olmalı…

Bir çerçevenin içine yerleştirilmişiz; etrafta dağlar, ovalar, akarsular, güneş ve bulutlar çizilmiş. Bir köşesine konulmuş zaman denen tükenen kavram. O da mevsimlerin bekçisi, vakti gelene açmış kapıyı; baharda yeşile, kışta beyaza, sonbaharda kahverengiye. Sırası gelen girer ve boyar tuvali o renge. Ve insan o çerçevenin içinde; eline binlerce renk verilmiş. Son fırça darbesine dek istediği yere istediği şeyi çizip boyayabilir. Yalnız şunu bilmeli ki silinmiyor kağıda düşülenler, ufak bir çizik bile iz bırakıyor resminde. O halde dikkatli olmalı insan, tabloya son bakışında eserinden memnun olmak için. Her şey bittiğinde, paletindeki son damla boya da tükendiğinde imzasını atıp çekilme vakti gelmiş demektir. Ve o zaman değer biçene sunulduğunda eser, bilemiyoruz ya üç kuruş ya da milyonlar eder…

Yaşamak bir sanattır, insan dedikleri de bir sanatçı. O sanatçı ki bir resim çizer size, tablonun en güzel yerine sizi koyar ve en sevdiğiniz renge boyar elbisenizi. Yüzünüze de bir tebessüm iliştirir, onun dünyasında hep gülersiniz. Ev çizer, insanlar, arabalar, yollar, sokaklar derken bir hayat çıkar ortaya. Ne zaman tükeneceğini bilmediği boyalar, kalemler hala ceplerinde. Vakit geçmeden, zaman mevsimlerin bekçiliğini terk etmeden daha çok şey çizmesi gerek.

Bazen resim öyle soyutlaşır ki her bakan farklı anlam çıkarır; şekilsiz çizimler, uyumsuz renkler, insansız kentler… Bu bölümüne yalnızlık deriz kompozisyonun, kimsenin girmediği, girip de çözemediği. Ama elinde değil mi tüm malzeme, değişiverir bir anda her şey. Tebessüm sultanı gelir ebruli gökkuşağının ardından, sokaklara insanlar çizilir sarı, mavi, kırmızı, yeşil, beyaz her renkten. Bir anda canlanır kareler ve somutlaşır mutluluğun resmi. Filanca ülkenin, filanca diyarındaki tebessüm sultanı ünvanı belki de size verilmiştir. Ama gelin görün ki sizin de kalemleriniz, boyanız ve bir resminiz var. Kendi resminizi yapayım derken, aman sultanı olduğunuz diyarın gökkuşağını soldurmayın. O eserin sanatçısının elinden ilhamını almayın da, mahvolmasın güzelim resmi. O huzur ülkesinden birkaç renk alır ve kendiniz için kullanırsınız. Fena mı olur hem başkasının, hem kendinizin eserinde güzellikten yana birkaç figür? Bilemeyiz hangi detayın alıcı tarafından beğenileceğini ve hangi fırça darbesine ne kadar paha biçileceğini. Ama; bir mutluluk karesinde, bir neşe bahçesinde ya da bir çiçekte; nerede bir payımız varsa, zerre kadar ya da çokça, görecektir her şeyin değerini pek de güzel bilen.

Güzel bir resim yapalım, palette birkaç rengi karıştırıp en güzeliyle boyayalım. Figuranı olduğumuz diğerlerine de fırçamızın  ucundakilerden biraz götürelim, belki eksik olan rengi tamamlarız. Paylaşmaktan ziyan mı olur, zaten tükenmez stoklarımız. Yalnız vermeyi istemeli insan ve bir resmin güzelliğinde pay sahibi olmayı. Hem sanatçı dediğin cömert olur. Güzelliklerle donatıldıkça tablo, karaltılar geride kalır böylece. Mesela ormanlar çokça yer kaplarsa resmin dört bir yanında, yanan birkaç hektarın anlamı olmayacaktır. Ne kadar yeşile boyadığınla ilgili yani yangınları bertaraf etmek.

Yeşil ormanlar,

sarı güneş,

mavi gökyüzü,

adını koyamadığım binlerce renkteki insanlar ve birçokları.

Rengarenk tablo;

hayal gücü,

cebimdeki kalemler,

fikrimdeki desenler,

gönlümdeki motifler ve ortaya çıkan eser.

Sanata ve sanatçıya dair, yaşamaya değer…

Evet saygıdeğer arkadaşlarım, ben de sizlere sanat hayatınızda başarılar diliyorum.

görsel : erolguler.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s