Şeytanlar ve Tüyleri

Bir şeytan tüyü olmak şu dünyada…

Herkesten her şeyden izole olabilmek bir yerde. Ne yoksullukla muhatap olmak zorunda kalmak, ne kalp kırıklığının ne demek olduğunu bilmek.

Kendi kendine kalmak bir sorun olmazdı, kalabalıklarda kaybolmazdım. İnsanların yüzlerine bakıp da mutsuzluğu görmezdim, şeytan tüylerine bakacak herkes zaten hayattan beklentileri olan, mutlu olan insanlardır. Standart olarak mutlu olanlarla başlarsın zaten. Hem şeytan tüyleri yan yana uçmazlar ki, hep bir başlarına dolaşırlar dünyada… Yalnızlık aklıma gelmezdi o yüzden. Neden sabah yanımda olanlar akşam beni aramıyorlar diye üzmezdim kendimi. Hem kolları arkadaşlarıdır onların, başka arkadaşa ne gerek var ki?

İstediğim her yere uçabilmek isterdim, binlerce kolum yardım ederdi bana, en ufak bir esinti yeterdi. Rüzgâr sadece benim için esmek zorunda olmazdı, kuvvetli olmasa da, çok yakın bir yere götürse de gittiğim her yerde mutlu olabilirdim. Pencerelerin renklerini ayırt etmeye çalışırken bile geçer giderdi zaman, kollarım sayısınca farklı renk tonunu ayırt ederdi olmayan gözlerim. Farklı yönlerini görebilirdim dünyanın, kollarım sayısınca, hatta çok daha fazla pencerem olurdu, sadece tek küçük penceremdeki aynı gökyüzünde kalmazdı gözlerim. Yıldızların binlerce günde farklı farklı geçişini izleyebilir, ayın diğer yüzünü görebilirdim, sıkıldığımda atmosferden uzayın sonsuzluğuna uçabilirdim. Sırtımda hiçbir yük, hiçbir fazlalık olmazdı. A’nın üstündeki şapka gibi olabilirdim, varlığım veya yokluğum beni özellikle arayanlar hariç kimse tarafından fark edilmezdi, böylece sahte arkadaşlıklardan korunmuş olurdum kendiliğinden.  Hafif de olurdum aynı zamanda, istenen her boşluğa sığabilirdim. Ya da istemediğim boşluklara kollarımı şişirip sığmazmış gibi taklit eder, başka bir esintiyle başka bir dünyaya doğru sakin ve sessizce uzaklaşırdım…

Eğer hayaller gerçek olsaydı tabi…

İlk kurduğum hayal değil belki de, son kurduğum da olmasa gerek:))

İlk kurduğu hayali hatırlayan var mı? Bisiklet miydi? Yoksa bir parça sakız?

Annesinin eve gelmesinin hayalini kuran yok muydu hiç? Babası artık uzakta kalmasın da evde olsun diye dualar eden ve hafta sonlarını ailesiyle geçirme hayali kuran?

İlk kurduğu kelimeyle ilk kurduğu hayal arasında belli bir bağlantı olmayan kimse var mı?

“Anne”nin arkasından iç ses demez mi: “Anne, bugün işe gitmesen?”

Tabi zaman geçtikçe hayaller de değişir; şu kız benim olsun, bu çocukla çıkayım, derslerim, notlarım, lise, üniversite derken dışa döndüğünü hissedersin hayallerinin. İstenen bir şey değildir belki de çoğu zaman hayallerin uzaklara doğru gidişi, aynı şeytan tüyü gibidir, tutmak istersin elinde. Ama avucuna aldığında kolları kopar, bıraktığında başka hiçbir yere gidemez hale gelir, özgürlüğünü yani hayatını elinden almış olursun onun. Ama tutmadığında da kaçar gider. Ne durdurman işe yarar yani ne göndermen.

Sonra bir gün bakarsın hayallerin tekrar kendi içine dönmüş: kimse yanımda olmasın, sadece annem olsun, hep annem olsun. O peşinden koştuğun şeytan tüyü beklemediğin bir anda sana geri dönüp kucağına oturmuş da haberin bile olmamış. Sevinsen mi üzülsen mi bilemezsin o anda. Tekrar gidip gitmeyeceğini düşünürken bir bakarsın ki şeytan tüyü sakin sakin kucağından inip yola çıkmaya hazırlanıyor… Farkına vardığında hayallerini, ümitlerini toplarsın, kafa kafaya bir toplantı yaparsınız. Toplantıdan çıkan karar seneler öncesinin reklam metni gibidir: “Bırak, özgür kalsın”

Şeytan tüyü “Ben özgürüm” şarkısını söyleye söyleye yoluna giderken arkasından bir tas su dökersin, belki bir gün geri gelir de yine kucağına oturur diye…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s