Postmodern Irkçılık

“Irkçılık insan ırklarının renk ve fiziki şekil esas alınarak birbirlerinden üstünlüğünü temel alan felsefedir.” Felsefe dedim ya iyi bir şeymiş gibi gelir şimdi. Evet, günümüzde felsefenin her şekli mübahmış gibi gösteriliyor. Neyse konu bu değil aslında. İnsanları, daha doğrusu bayanları, Başı-açık/Başı-kapalı diye kategorilere ayıran zihniyet akıldan yoksun ırkçı zihniyettir.

Irkçılığı biraz irdelersek; “Irkçılık terimi çoğunlukla, kendi etnik kültür değerlerini tek kriter olarak belirlemek (etnik merkeziyetçilik), farklılık korkusu (zenofobi), ırklar arasında birleşmelere ve ilişkilere karşıtlık ve milliyetçilik gibi kavramları da anlatıyor olabilir.”  Yani ırkçılık, farklılığı kabul etmeyen, kendini şu ya da bu sebeple üstün görme arayışı içinde olan zihniyettir, demek gayet uygun olacak.

Şimdi tarihe, 19.yy. sonları, 20.yy başları Alman tarihine, hepimizin adını çok kez duyduğu ırkçı diktatör Hitler’e doğru gidiyoruz. “Ülkedeki bütün aksaklıkların nedeni olarak Yahudileri ve Çingeneler gibi bazı azınlıkları gösteriyor, Alman ırkının üstün ırk olduğunu söylüyordu. Alman halkına bunları inandırmayı başararak büyük destek aldı ve tarihin en büyük soykırım faaliyetine girişti. Yahudileri toplama kamplarında topladı. Çalışabilecek durumda olanlar ayrıldıktan sonra diğerleri gaz odalarında öldürülüp, fırınlarda yakıldılar. Bu faaliyetler sadece Almanya’da değil, daha sonra işgal edilen bütün ülkelerde de gerçekleştirildi. Bu şekilde tüm Avrupa’da yaklaşık olarak 6 milyon Yahudi öldürüldü. Alman ırkını iyileştirmek adına, binlerce zihinsel engelli insan da hastanelerde, verilen gizli emirlerle öldürülmüştür.”

Daha batıya bakalım. Amerika’daki (hâlâ sürmekte olan) siyah- beyaz ırkçılığını hatırlıyoruz. Emperyalizmle birlikte dehşet verici boyutlara ulaşan kölecilik anlayışı, sömürge devletlerden getirilen siyah köleler, onlardan üstün olduğunu zanneden (zavallı) beyazlar… Hangimiz bu kavgada beyazları haklı bulacak?

Düşünüyor, kafa yoruyoruz. İnsanları giyimlerine, inançlarına, yaşayışlarına göre kategorilere ayıran ırkçılığın, yukarıda bahsi geçen ırkçılıklardan bir farkı var mı?

Peki, biz ne zamandır ırkçıyız, ne zamandır farklılık korkusu bu denli ağır basıyor, ne zaman saygımızı insani değerlerimiz arasından çıkardık? Ve biraz daha zorluyorum: Sorun çıkartmak zor değil, Kürt’le Türk’ü birbirine düşürmeye çalışanlar da başı açık/başı kapalı insanları birbirine düşürmeye çalışanlar da başarılı olamayacak. Bizi en çok da her gün şehit verdiğimiz bu günlerde, bölüp parçalayamayacaklar. Tek yürek olacağız!

Not: Alıntılar Wikipedia’dandır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s