Leyla ile Mecnun

Hatırlıyorum da 2011 yılının başlarıydı, televizyonda zap yaparken bikaç defa denk gelmiştim tanıtımlarına. Açıkcası ilk bakışda Leyla ile Mecnun’u duyunca eski bir aşk efsanesi geliyor akla, bu sebeple hiç tanıtımlarına bakmak bile istemedim. Her zamanki gibi saçma bir şekilde anlatılmıştır bu aşk hikayeside diye düşündüm. Ki bu şekilde düşünen yalnız ben değilmişim, bir röpörtajda dizide mecnun karakterini canlandıran Ali ATAY’ın şu sözlerini duyunca düşüncelerimde yalnız olmadığımı anladım: dizinin ismini ilk duyduğumda klasik bir leyla ile mecnun bekledim ,ama senaryoyu okudukca bu projede olmam gerek dedim. Anlıyacağınız böyle bir ön yargıyla yaklaştım ilk başlarda diziye ancak bir gün bir arkadaşımın ‘Leyla ile Mecnun diye bir dizi varmış, herkesden duyuyorum’ demesiyle izlemeye başladığım dizi her bölümünde adeta beni alıp başka diyarlara götürüyor.

Çok sıkıcı bir başlangıç oldu aslında, böyle bir başlık altında bunu nasıl becerebildim onuda bilmiyorum ama size diziden ve eğer izlemiyorsanız neler kaçırdığınızdan bahsetmek istiyorum biraz.

Öncelikle diziyi kimin yaptığından, kimlerin oynadığından bahsedeyim biraz. Dizi Burak Aksak’ın senaryosunu yazdığı ve Onur ünlü’nün yönettiği, Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Atay, Köksal Engür, Serkan Keskin, Mehmet Usta, Osman Sonant, İştar Gökseven, Ayşe Selen, Ege Tanman, Cengiz Bozkurt, İpek Türktan, Güliz Gençoğlu, Nalan Kuruçim, Berk Sarıbay gibi oyuncuların görev aldığı bir başyapıt adeta :). Yapımcılarının çok önemsediğini düşünmesemde birçok defa en iyi komedi dizisi, en başarılı dizi, en iyi oyuncu ödüllerini almış bir dizi. Gelelim artık şimdi diziye :).

Aslında diziyi izlemeye başladığım günden beri o kadar çok güldüm, o kadar çok ağladım, o kadar çok şey öğrendimki  nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum :). Evet ya mesela şurdan başlayabiliriz, bir komedi dizisinde gözünden yaşlar boşanarak ağlamak, çok garip geliyor değilmi kulağa. Evet ama işte bu dizide hem gülüp hem ağlıyosunuz, ve bunları sadece birkaç dakika içinde bile yaşayabiliyorsunuz.  Yada dizi bazen o kadar öğretici oluyorki bilmediğiniz şeylerden bahsedip bilgilendirebiliyor, sosyal mesajlar veriyor, evet yine bunları komedi dizisinde yapıyor. Bazen iğneleyici oluyor, bazen eleştirici oluyor. Yani anlayıcağınız dizinin içinde hayata dair herşeyi bulabiliyorsunuz. Hatta hayatın ta kendisini yaşıyorsunuz.

Diziyi izlerken bazen gülme krizleri geçirebileceğiniz sahneler olabiliyor. Ve bunları orijinal absürt  tarzda espirilerle sağlayabiliyorlar. Dizinin kendine has en belirgin özelliğide bu belki, farklı birşeyler yapmaya çalışıyorlar yeni birşeyler yapmaya çalışıyorlar ve bunu çok iyi başarıyorlar.

Biraz karakterlerden bahsetmeliyim sanırım. Öncelikle Mecnundan başlamalıyım. Tam anlamıyla bir hayta mecnun, işi gücü olmayan, açık öğretimi bitirmek için uğraşan ancak bitiremeyen çok orijinal bir insan 🙂 karakteri Ali Atay canlandırıyor. Ve dizinin süper müziklerinide seslendiriyor. Müziklerden bahsetmişken, diziyi çok farklı yapan bir diğer özelliği ise sıkca farklı ve etkileyici müziklerin kullanılması. Bazılarını paylaşmalıyım sanırım.

İsmail abiyle devam edelim isterseniz 🙂 Serkan keskin’in canlandırdığı karakter , boş gezen, her gördüğü işe atlayan ancak hiçbirini beceremeyen, çok komik ama aynı zamanda  çok duygusal bir karakter 🙂

Erdal bakkalımız var tabi bide 🙂 Cengiz boskurt canlandırıyor karakteri. Bencil, kendinden başkasını düşünmeyen, paragöz, cimri… bir karakter erdal bakkal 🙂 evet çok fazla saydım kötü özellik ama öyle ne yapabilirim 🙂 Ama bunca şeye rağmen kendini mahalleye sevdirmeyi başarmış bir karakter. Mahallenin çok fazla bedduasını almasına rağmen hala dimdik ayakta durabilen birisi 🙂

Aslında size diziyle ilgili o kadar çok şey anlatabilirimki. Sayfalarca yazıp hiçde sıkılmam. Ama  şimdilik benden bu kadar. Diziyle ilgili ne kadar şey aktarabildim bilmiyorum ama diziyi izlemiyorsanız size tavsiyem en kısa sürede 1. Bölümü açın ve izleyin, gerisini zaten izliyeceksiniz buna eminim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s