Gelelim Çikolatanın Faydalarına

Bir ara gazetede bir yazı okudum. Elle, kalemle yazmanın, beyni/zihni çalıştırdığı, bir şeyler üretmeye yaradığı tarzında bir içeriği olan. Şu an gecenin yarısı olmuş ve defterimde sayfalar doldurmuş olduğum halde, “Tamamı birbiriyle bu kadar alakasız cümleler yazmak mı üretkenlik?” deyip, yazının konu ettiği araştırmacıya küfretmekteyim. Tepki olarak kalemi bıraktım, klavyeye geçtim, burada yazıyorum.

Çok istedim sana burada edebi bir yazı yazayım bu sefer de, farklılık olsun; ama olmadı. Yirmi senelik ömrümde ( artık eklemiyoruz üzerine, bir süre böyle ) ciddiyetimi bir yerde elimden kaçırdım, cebimden düşürdüm, misafirliğe gittiğim evde unuttum falan öyle bir şey. Yok yani uğraştım olmadı. Defterimin sayfalarının fotoğrafını çekip koymama az kaldı.

Mesela girişe video koyacaktım. Altına da vay anam hüzünden girip, yalnızlıktan çıkıp, aşktan tekrar girecektim belki. Ya da hayata bakış açılarımızdan? Çünkü bu videodaki adama, onun dünyasına o kadar özeniyorum ki.

Hüzn’ü yazmak istememin çıkış noktası da bu videoydu. Böyle tatlı bir hüzün gördünüz mü siz hiç! Hani döktürecektim(!) hakkında. O hüzün.

Uğraştım biraz, şu beğendiğim cümleleri not aldığım pembe defterimi açtım. Alıntılar belki işime yarardı. Belki ilham gelirdi falan. Bu arada bu gece gelmek bilmeyen pek muhterem ilhamların da Allah belasını versin mi? Halbuki ne çok ümitlenmiştim lisedeki gibi arabesk bi’ yazı yazacağım diye.

Alıntılar da işe yaramadı işte. En son sadece alıntılardan oluşan bir yazı yayınlama düşüncesi geçti aklımdan ki, defterden uzaklaştığım andır.

Bu geceden bana ne mi kaldı? Güzel cümleler okudum bahaneyle, fena mı?

Bazen oluyor çünkü. Bazen diplerde hissediyorsun, mutluluk sebebi hiçbir şey yok hayatında. Öyle düşünüyorsun o an. Ama hüznü sen bile anlatamıyorsun.

Ya da belki aşıksın körkütük. Ama aşkla ilgili tek cümlen yok söyleyebileceğin. Yazabileceğin.

Ayranın yok içmeye mesela, pasta yiyorsun.

(deftere yazarken de hep böyleydi işte şımarmadan adamakıllı yan yana üç cümle yazamıyorum iyi mi)

Birkaç tavsiye yazayım istiyorum ama, ne zamandır.

Önce kitap (Çünkü Allah bize kitap gönderdi. Bir fotoğraf albümü, bir ezgi notası, bir melodi, bir yağlıboya tablo, bir sinema filmi değil.*) :

Yanardağda Pişirilir Totemle Servis Edilir – Nihal Bengisu Karaca

Bu kadını okumak için ben 21 yaşımı bekledim (ağzımdan mı kaçırdım az önce?), siz beklemeyin bence. Halbuki senelerdir evime onun yazdığı gazete geliyor. Ama böyleyim ben. Bir köşe yazarını gazeteden okumayıp, o yazılar kitaplaştırıldığında elime almak gibi bir davranış geliştirmişim. Hiç yıldızım barışmadı gazetelerle.

Neyse, kitap aslında eski. Yani birkaç sene(on kadar) öncesinin gündemine göre yazılmışlar haliyle. Ama bence ufuk açıcı.

Sonra bir reklam filmi ( Burada yapmayı en son isteyeceğim şey birilerinin reklamını yapmak fakat bu gibi şeyler takdiri hak ediyor ) :

En son da, bir alışveriş tüyosu :

Bu aldığım bir kot eteğin fiyat etiketidir. (Burada gözünüzde canlandırmaya çalışmanız gerekti, bazı teknik sorunlar yaşıyoruz ki sonucunda hafıza kartım son nefesini verebilir,) İlk fiyatı 92 TL olup, ben 3.99 TLye almış bulunmaktayım. Bildiğin dünya markası olan bir firmanın kendi mağazasından. Ama bence insanların bizi salak yerine koymaya çalışmalarının bir özetidir bu da, neyse. Tavsiye ne mi? Aslında protesto edip, oradan alışverişi kesmek. Ama kendi yapamadığım şeyi size önerebilir miyim? Benim tavsiyem, bazen sezon sonunu bekle.

Mutlu Eylül ayları diliyorum.

(Buraya bir Eylül Akşamı gider mi? Ben ekleyeyim de.)

* : Korkma Ben Varım, Murat MENTEŞ. Burada bir açıklama yapmak istiyorum ki, sanat eserleri/ürünlerine saygımız/ilgimiz sonsuzdur. Peki neden ‘ürünleri’? Çünkü herkese sanatçı, her şeye eser denmez arkadaşım.

Gelelim Çikolatanın Faydalarına” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s