Satın Alınan Kumbaradaki İroni

Şehirlere renk verecek olsam eğer,

İzmir gri olurdu.

Ama yine de penceremde kuşlar ötüyor sabahları. 

Ne mutlu bana ki bu defa yazıma uykudan yana şikayetlerle başlamadım. Şiircik yazdım. Devamında da yine bir parça ben: Yaz tatiline ertelenen planların akıbeti. Ve Snoopy!

Sene içinde, bu defa gerçekten çok yoğundum. Zaten hepiniz şahit olmak durumunda bırakıldınız önceki yazılarımla. Neyse. Yani, yaz için mutlu ve verimli olacağını hayal ettiğim planlar yapmam hoş karşılanabilirdi. Hele tatilden önceki son iki ay, ‘ömrümden ömür gitti’ sözünün gerçekte ne olduğunu, bu mahalde ‘ilmel yakin’den ‘aynel yakin’ e terfi edecek şekilde öğrendiğimden şüpheniz olmasın. Bu yüzden, yaz, beni bekleyen yoğun bir araştırma-üretme-hedeflerime ulaşma zamanıydı. Öyle hayal etmiştim. Sonra başladı tatil. Geldim İzmir’e. Ev ‘dandini’. Tadilat vardı ve ben yaklaşık bir ay boyunca çantalardan çıkamadım. Gerçek anlamda. Hiçbir eşyamı çıkaramadım yanımda getirdiğim çantalardan. Dolabım yok! Pencerelerde perde, yerde halı yok. Daha fazla anlatamaya dayanamayacağım, gerisini hayal gücünüzle doldurun.

Durum böyle olunca, erteleme davranışım devam etti. ‘Tadilat bitince başlarım’lar başladı. Ama tadilatlar bitmedi. Siz siz olun, evinizde tadilat yaptırmayın. Tamam bu biraz zor olabilir, illa yaptıracaksanız, bari ‘tanıdığa’ yaptırmayın. Aksi takdirde tatil planlarınızı yutmak zorunda kalabilirsiniz.

Yine neyse, düşündüm taşındım. Ramazan’da sahurdan sonra, hatta öğlene doğru yatıp akşama doğru kalkmalarım da katkıda bulundular ki, benden cacık olmaz. En azından yazın pek gitmem.

Planlar, kışa kaldı. Okunacak kitaplar, kışa kaldı. Dikiş-nakış öğrenme hayali, ne kışı, kim bilir hangi bahara kaldı?! Ölmeden öğrenirsem madalya takacağım kendime. Zaten annemin bu konularda beni felaket ezişi, durumu özetliyor: “Aman Betül, bir daha öğret deme, ben sana örerim.”

‘Rezilliklerim’ faslı bitmemiş olabilir.

Yaz için planladığım şeylerden, aslında bir tanesini gerçekten yapacaktım. Bir daha ertelemeden.

Bisikletimi boyayacaktım. Kendisi pembe ve beyazdan oluşan hayvani boyutta bir  şey. Ama önünde sepeti var, o yüzden çok tatlı.

Biraz araştırayım dedim, nasıl yapılır. Forumlara baktım. Arkadaş, iş zor. Zaten herkes, “Boyayayım.” diyenlere cevap olarak “Git yenisini al daha iyi.” diyor. Önce üstündeki boyayı kaldıracaksın, varsa sticker falan hepsini yok edeceksin, sadece metali kalacak. Sonra sprey boyayla belli bir mesafeden sıkacaksın da falan da filan da. Homojen görünmesi de çok zormuş. Vazgeçtim tabi. Zaten hep heves edip, vazgeçerim. Hatta bu özelliğimle yaptığım işler hayatımın bel kemiğini oluşturur: Pişmanlık noktaları. Böyle olunca da yerinden oynatamazsın tabii. Değiştiremezsin ya da zamanındaki yanlış tercihi. Bel kemiği çünkü. Artık şöyle düşünüyorum hatta, harika veya ***tan bir hayatın varsa şimdiye kadar, bundan sonra da hep öyle olacak. İyiyse daha iyi, kötüyse daha kötü olabilir. Ama daha az iyi, daha az kötü olmuyor.

Şaka yapıyorum, hemen çökme. Bu sadece yirmi yıllık bir hayatın çıkarımı. Beş ay sonra yirmi bir.

Aslında rutin gevezeliğimi artık bırakıp da editörcülüğe atlarsam:

Kelimelerden fazlası olsun istedik bu defa. Biraz renk olsun istedik.

Kitaplar okuduk, onları listeledik. Çünkü arada bir de olsa, aslında mümkün olduğunca, paylaşmak gerekiyor güzellikleri.

Bir de hazırlıklar yapıyoruz biz. Karşınıza daha farklı bir Dilemma, ‘nefes alan’ bir Dilemma çıkarmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde meyvesini alacağımızı umarak.

Şimdilik bizden bu kadar. 15 gün bizsiz zor geçecek ama sonra yine buradayız, deyip yirmi bir kişilik şımarıyorum.

Bu arada Snoopy geri dönmüş: Happiness is a warm blanket.

Aslında 2011 yapımıymış. Ben yeni gördüm.

Çocukken bayılırdım. Bayılırdık, aslında. Çizeri öldüğünde ailece yas ilan etmiştik.

Bunu görünce nasıl mutlu olduğumu düşünün artık. Çok güzel. Mutlaka izleyin!

“Eğer battaniyen olsaydı pek çok sorunun çözülebilirdi. Bunu görebiliyorum Lucy. Belki bir battaniyen olsaydı, bu kadar gıcık olmazdın.”

görseller : richarddingwall.name , cartoonpictures5.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s