[1948-2011] Hayat Dediğin İşte Bu Tire İşaretidir. Hepsi Bu.

Uzayan saçlarım dolanıyor durmaksızın ilerleyen zamana sanki durdurmak istercesine. Canı yanıyor insanın haliyle. Tekdüzeliğe gelemiyor ya insan. Zamanın götürüp de getirmediklerinin özlemi kimi zaman dinerken, kimi zaman da doruk noktalarına ulaşıyor. Kaybettiklerine yanarken insan, elindekileri unutup külleniyor. Sabra erenler bu hesaplaşmadan elbette karlı çıkıyor.

“Ölüm size yakın, siz ölüme uzak.” diyor ya şair…

Elbette hak vermeden geçemiyor insan. Ailede en büyüklerin, en büyük evladı olmam hasebiyle üç önceki kuşağı yakalamış olan ben, kaybetme duygusunu daha önce hiç yaşamadığımdan mıdır bilinmez uzaklardan da öte gelen bir duyguydu benim için.

Hassasiyetim bilindiğinden olsa gerek kötü haberi bir hafta gecikmeyle ailede en son duyandım. Elbette ki bu işleri benim için çok daha zorlaştırmıştı. Herkes benim iyiliğim için bir şeyler yaptığını düşünürken. Gözüm kapalı güvenebileceğim insanların gözlerimi kendi elleriyle kapatmaları elbette incitmişti beni. Belki de bazı anlar aileden bile hissedemiyordum kendimi. Aileler, dostlar zor anlarında taşıdığın yükün altına omuz atıp da yükünü hafifletirler de, ‘Bunu da atlattık hamd olsun’ şükrünü yine hep beraber eda ederler. Lakin onlar hep beraber bu yükü taşırken benim uzaklarda olmam, onların yaraları dinmişken açılan yaramı kendi başıma taşıyacak olmamı hesap edememişlerdi elbet. Rötarlı yaşadığım hislerimi paylaşamamak da cabası. Elbette ki muhabbet anında gönlünüzden gelenleri gözlerinizden özgürce dökemezsiniz…

Küçüklüğümden beridir mezarlıklara duyduğum sempati o an içime işlemiş de boğazıma düğümlenivermişti. Bu ziyaret elbette diğerlerinden çok farklıydı. Bambaşkaydı.

Bir kış günüydü ve biz Sana yanarken kim bilir Sen nasıl üşüyordun.

Zamanın götürüp de getiremediklerinden, Büyükbabam’a…

[1948-2011] Hayat Dediğin İşte Bu Tire İşaretidir. Hepsi Bu.” üzerine 2 yorum

  1. teşekkür ederim. Tam da şimdi, yorum yazarken Rahmet yerini o muhteşem toprak kokusuna bırakmaya hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s