Hoşgeldin

Ey bebek!

Daha iki ay önceydi, yoktun dünyada. Birkaç ay önce yaptın ilk sürprizi, annene ve babana. “Ben de varım burada!” dedin. Müjdeli haberin yayıldı yavaş yavaş, dilden dile, kulaktan kulağa. Bizim dünkü deli kız, anne oluyordu! Bense, kuzen mi oluyordum onüçüncü defa, yoksa dayı mı, bilememiştim.

Daha iki sene önceydi, bir yaz günü. Anneni evlendirmiştik babanla. “Kendisini öz annesinden iyi tanıdığım”ı iddia ettiğim, ve “beni kendi öz annemden daha çok bilen, tanıyan” yegane kişi olduğunu düşündüğüm anneni, koca evine verdiğimiz o düğün gününden beri ilk defa görmek nasip olmuştu, canlı canlı. Bu sefer arada bir fark vardı: Sen. Biz daha kendisinin evlenip gitmişliğine alışamamışken, o anne olup gelmişti.

“Herkes çocuk sahibi olur, ama herkes anne olamaz” derler. Ben anneni çocukluğundan beri tanırım. Beraber büyüdük. Annen konusunda çok şanslı olduğunu söyleyebilirim. Annenin, sana bakarkenki yüzünün aldığı ifadeyi daha önce başka bir yerde gördüğümü sanmıyorum. Daha ne onlar, ne ben vatanımıza ayak basmadan önce, “çok sevimli kerata, bir çıksın yicem’ ” derdi annen. Şimdi bu lafını hatırlattığımda “severken içime sokasım geliyor” diyor. Annen seni o kadar çok seviyor ki, ne yapacağını, sana duyduğu aşkı nasıl tatmin edeceğini şaşırıyor.

Her gün bebek mağazalarını geziyor, hızlı büyüyen bedenine kıyafetler beğeniyor. Üstüne o kadar titriyor ki…

Çok şanslısın, kıymetini bil bunun.

Ey bebek!

Bir daha kim bilir, nerede, ne zaman… Sen kaç yaşında, ben kaç yaşımda… Allah elbet yazmıştır hakkımızda hayırlı bir yazı ama; yakın bir gelecekte yollarımız bir daha, bir süre zor kesişecek gibi duruyor. Çoğu akrabam gibi, senin de nasıl büyüdüğünü göremeyeceğim. Konuşmaya başlamanı, ilk adım atışını… Hep başkalarından dinleyeceğim. Ama belli olmaz, belki ilk dört tekerlekli bisikletini sana ben alırım 🙂 İnşallah.

Seni mi annene emanet etsem, yoksa anneni mi sana, bilemedim.

Ey bebek!

Hayırlı ve uzun bir ömrü, annen ve babanla birlikte, mutlu geçirmen dileği ile…

Hoş geldin.

Hoşgeldin” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s