Yafta ve Özgürlük

20 yaşındayım. Yeni yaşımın çiçeği burnunda.

20 yaşındayım ve etrafımdaki hemen her şey hunharca tüketiliyor. İnsanlar her geçen gün daha bencil. Dünya her geçen yıl daha kirli. Kapitalizm hala her şeye  fiyat etiketlerini yapıştırıyor. İnsanlar ‘özgürlük’ sınırlarını beyinlerindeki sınırlara göre koyuyor. Ve koyunlar ‘sınırlara’ girmek adına birbirlerini eziyorlar. Sonunda da yine başka insanların önlerine sürdükleri ‘hür insan’ kalıplarına girerek hürce(!) ‘me’liyorlar. Özgür koyunlar olarak, yüzlerce kitaptan satır satır hayatı, kendisini, ülkesini, düşüncelerini sorgulayan, fikrin çilesini çeken bireyleri düşünmemekle suçluyolar. Farklı düşünen insanların girebileceği bir kalıp olmamasından mütevellit kalıpsızlık algısına kapalı ‘koyun hürler’ yaftayı yapıştırıyorlar. Çünkü bu ülkede fikrin çilesini çekenler, farklılar; kafalarındaki 1- 1,5 kilogramlık et parçasını kullanma zahmetine girişenler eskisi gibi idam sehpasında olmasa bile ‘yaftalar’ ile asılmaya çalışılıyor. Gıdalarına serpiştirilerek olmasa bile psikolojikmen zehirlenmeye çalışılıyor.

20 yaşındayım. Ve insanlık çığrından çıktı. Bir kişiyi öldürenler katil, yüzlerce insanı öldürenler kahraman oluyor! Dinim bana ‘bir kişiyi öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi olur’ diyor. Bırakın insanı; ota, çiçeğe, böceğe, taşa, toprağa, göğe sevgi ile bakmamı öğütleyen dinimin gereklerini ‘koyun kalıpları’ almayınca yaftalar savruluyor meydana. Karşısındakinin kafasının içine değil de dışına bakarak onu tanıyabildiğini düşünen ülkemin koyunları konuşup duruyorlar tabi.

‘Diğerlerinin anlayış sınırları içinde özgür olabilme’ düşüncesi korkunç. İnsan kalıplarına uyarak insanın kölesi, Allah’ın emirlerine uyarak, Allah’a kul olarak eşref-i mahluk olunabiliyor.

20 yaşındayım. Ve tüm kızgınlığım bir kenara, umutla doluyum. Güneş her gün batar. Ama her gün de yeniden doğar. Yaftalar uçar, sevgi kalır, Sevgili kalır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s